כישורים חברתיים

כישורים חברתיים ומיומנויות חברתיות

כישורים חברתיים טובים מאפשרים לילדים ולבני נוער להינות מיחסי אנוש טובים יותר, גם בינם לבין אחרים וגם בינם לבין עצמם. זה לא רק עניין של מקובלות חברתית, ילדים עם כישורים חברתיים טובים מסוגלים יותר להשקיע בהגשמת המטרות שלהם. מיומנויות חברתיות טובות בד"כ מפחיתות מתח ותורמות להרגשה פנימית טובה יותר. כאשר הילד מרגיש טוב עם עצמו, הוא חווה פחות חששות ופחות התנגדויות פנימיות להתקדמות.


באופן כללי, בכל תקופה בחיים אנחנו מרגישים שונה מבחינת היכולת שלנו להשתייך לחברה כלשהי ולהשפיע עליה. יש ילדים שנולדים עם יותר כישורים חברתיים ויש כאלה שנולדים עם פחות. אך בכל מקרה אלה מיומנויות שניתן ללמוד ולחזק בתרגול ובהבנת המציאות. לדוגמא בריונות. לא כולם מבינים מה זה אומר להיות בריון או לחוות בריונות. כאשר חבר עובר בריונות, לא תמיד ניתן לתרגם את החוויה הזו למילים. לא כולם ערים להבחנה הזו ושהיא ניתנת לשינוי.


אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל להראות לילדים איך מסתדרים עם אחרים. ואף פעם לא מאוחר מדי לחדד את כישוריהם וחוזקותיהם. דוגמא נוספת הינה הנכונות לחלוק חטיף או לחלוק משהו בעל ערך עם האחר. לפעמים שיתוף שכזה נובע מטוב לב ורצון שלאחרים גם יהיה נעים. אך זה יכול גם לנבוע מהרגשת תסכול אצל הילד ומהצורך שלו להרגיש רצוי. כך או כך, כישורי שיתוף פעולה והיכולת לחלוק עם אחרים- ניתנים ללמידה תוך כדי תרגול. כישורים חברתיים חיוניים להסתדרות מוצלחת בתוך חברה.


כישורים חברתיים טובים כוללים גם יכולת הקשבה. הכוונה לא רק להישאר בשקט בזמן שהאחר מדבר, אלא באמת לספוג ולהבין את מה שמישהו אחר אומר. הקשבה היא מרכיב קריטי בתקשורת בריאה בכל גיל. אחרי הכל, הרבה מהלמידה בבית הספר תלויה ביכולת של הילד להקשיב למה שהמורה אומר. קליטת החומר, רישום הערות וחשיבה על הנאמר הופכים חשובים עוד יותר ככל שילדכם מתקדם בגיל. כשאתם מקשיבים לילדכם, זוהי הזדמנות להמחיש לו שאפשר להקשיב גם למישהו אחר. ההקשבה הזו תורמת לו לכישורים החברתיים שלו.כישורים חברתיים בני נוער
כישורים חברתיים בני נוער

כל מה שאנחנו עושים במשך היום נועד כדי להרגיש משהו. גם הרגלים. אנחנו אוכלים, מוציאים כסף, הולכים לביה"ס, עובדים וכו' כדי להרגיש משהו או כדי להימנע מלהרגיש משהו. רוב ההתנהלות שלנו נובעת מחשיבה שגורמת לרגש והרגש הזה גורם להתנהגות שלנו. ברגע שלילד שלנו יהיו מחשבות חיוביות, הוא ירגיש טוב עם עצמו. ברגע שהוא ירגיש טוב עם עצמו, יהיה לו הרבה יותר קל להשתלב בחברה. הקניית כישורים חברתיים


כישורים חברתיים מתגבשים תוך כדי החוויות שאנחנו עוברים. הרבה יותר קל לרכוש כלים של מיומנויות חברתיות כשאנחנו מרגישים יציבים עם עצמנו.

הקניית כישורים חברתיים