ביטחון עצמי

העלאת ביטחון עצמי לילדים

מה שכל הורה היה רוצה עבור הילד שלו, זה שיהיה לו ביטחון עצמי. ישנם הרבה דרכים להעלות לילדים את הביטחון העצמי שלהם. אך בראש ובראשונה זה מתחיל מהבית. אפשר לשחק בהפעלות ומשחקים המפתחים כישורים ומיומנויות רבות, אך הקשר בין הילד לסביבה הקרובה שלו- זה הדבר הכי חשוב.


אז איך מעלים לילדים את הביטחון העצמי שלהם? כשהילד משחק משחק, המשחק יכול להתנהל בכל מיני צורות. חלקן מועילות לו וחלקן לא. בעבודות יצירה למשל, הילד יכול לחוות הצלחה משמעותית שנובעת מההרגשה שהוא יצר משהו בכוחות עצמו. כך הביטחון העצמי שלו עולה. הוא נחשף להצלחה ותחושת הגאווה שלו כלפי עצמו מתרחבת. תמיד כדאי להתחיל במשימות קלות כדי לתת תחושת הצלחה.


ישנן פעילויות ששמות דגש על עבודת צוות והקשבה לאחר תוך כדי פתירת בעיות. כאן הביטחון של הילד בא לידי ביטוי באיך שהוא מראה ומבטא את עצמו. האם הוא מתבייש ובקושי משתף פעולה? האם הוא מסכים מיד לכל הרעיונות של החברים שלו מבלי להביע את דעתו? ישנם ילדים שגם כאשר הם חשים תחושת תסכול וקושי, הם לא מרשים לעצמם לתת לזה מקום ראוי, הם מעדיפים "לבלוע את הלשון" ולא להיות יוצאי דופן.


ביטחון עצמי ילדים
ביטחון עצמי ילדים

הביטחון העצמי של הילד בא לידי ביטוי גם באיך שהוא מתבונן, מסביר דברים, מנתח ומסיק מסקנות. השאלה כמה הוא סומך על עצמו. ישנם ילדים שקשה להם להתמודד עם הפסדים למשל והם מעדיפים לא להתחיל לשחק מאשר לשחק ואולי להפסיד. כל ילד הוא עולם ומלואו. כל ילד בזמן כזה או אחר חווה קונפליקטים ורגשות דו משמעותיים. לרוב, ככל שלילד יש יותר ביטחון עצמי, הוא יותר יתקדם עם הרצונות שלו ו"ירדוף" אחר המטרות שלו. ילדים עם חוסר ביטחון עצמי חווים יותר בדידות ומתקשים ביצירת חברים חדשים.

ביטחון עצמי וכישורים חברתיים