תת-מודע

התמכרויות

התמכרות מתבטאת בפיתוח סבילות כלפי התנהגות מסויימת או חומר מסויים. לרוב, עם הזמן, הצורך במינונים של אותה השפעה שאותה אנחנו מחפשים- הולך וגדל. כאשר אנחנו לא יכולים "להסתדר" בלי ההרגשה הזו שההתמכרות גורמת לנו להרגיש, רק אז אנחנו שמים לב להתמכרות ובעצם מתחילים להבין שאנחנו בבעיה. התמכרות ניתן לעצור בכל שלב ברגע שמבינים מה ה"מניע" שלה. ככל ששמים לב להתמכרות מוקדם יותר, כך יותר קל להתמודד מולה. 

טייס אוטומטי

כולנו פועלים ביום יום באופן אוטומטי אפילו מבלי להקדיש לכך מחשבה. הדוגמא הקלאסית לכך היא נסיעה ברכב. כמה פעמים קרה לכם שהגעתם למקום כלשהו מבלי לזכור מה ראיתם בדרך? הטייס האוטומטי שלנו פועל ברקע ובעצם מחליט עבורנו החלטות קטנות במשך כל היום. כדי "להתעורר" ממנו, קודם כל עלינו להיות מודעים לקיומו. אחרי שנבין  איזה תכונות ומחשבות בתוכנו מניעות אותנו, יהיה לנו יותר קל לזהות את הטייס האוטומטי בתוכנו.

דפוסי חשיבה

המציאות של כולנו מורכבת מאוסף סיטואציות ואירועים. האופן שבו אנחנו נפרש אותם יקבל במידה רבה את ההרגשה שלנו. אדם בעל דפוסי מחשבה חיוביים, לרוב יפרש את האירועים סביבו כחיוביים וישאר באופטימיות. גם אם נתקלים באירוע שלילי, דפוסי החשיבה שלנו יקבעו איזו פרשנות ניתן לאותו אירוע ואף איך נתמודד איתו. כאשר נאמץ לעצמנו דפוסי חשיבה חיוביים, נחווה את החיים בצורה אופטימית יותר ויהיה לנו קל יותר להתמודד עם מצבים שונים.

הרגלים טובים

הרגל הוא כל דבר שאנחנו מתמידים בו. ברור שכדאי לנו להתרגל להתמיד בדברים שמועילים לנו. כל ההרגלים שלנו בעצם מעצבים את חיינו, בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לא. לכן הבסיס לכל ההצלחות שלנו הוא בבניית הרגלים טובים. זו דרך מאוד פשוטה לעצב שיגרת חיים שמחה, מלאה ומספקת. הרבה אנשים נרתעים מלשנות הרגלים כי הדבר כרוך ביציאה מאיזור הנוחות שלהם. אך בעזרת הכוונה נכונה והגדרת מטרות, ניתן לאמץ הרגלים טובים.

להיות אני

ברגע שאנחנו מגיעים לעולם, אנחנו מושפעים מהסובבים אותנו ומהחוויות שאנחנו חווים. עם השנים, הרבה מאתנו מאמצים מעין דמות שונה ממה שאנחנו באמת. ההתנהגות שלנו כלפי חוץ שונה ממה שאנחנו מרגישים בפנים. עם הזמן זה גורם לנו לחוסר סיפוק ולתסכול. כשאנחנו לא מבינים את זה, לרוב הכי קל להוציא את התסכול הזה החוצה על האנשים הקרובים אלינו. 

קורונה

תקופת הקורונה בהחלט תרמה לתחושות שליליות אצל כולם. שילוב של ההסתגרות בבית, הפחד ממחלת הקורונה עצמה ואפילו ממוות שלנו ושל הסובבים אותנו- עלולים לגרום להרגשה של ניתוק. ניתוק שלנו מעצמנו ומהסובבים אותנו. כל אחד מתמודד עם חרדות ופחדים בצורה שונה עפ"י האמונות שלו. בעזרת הבנה יותר נכונה של המציאות, ניתן ללמוד להתגבר על הפחדים האלו.

תיקון חוויות

את החוויות שחווינו בעבר לא ניתן לשנות, אך בהחלט ניתן לשנות את המשמעות שאנחנו נותנים להן וכך ניתן לשפר את דרך ההתמודדות שלנו. כשאנחנו מנתחים את העבר שלנו כיום, אנחנו עושים זאת מנקודת מבט יותר בוגרת ויותר מפותחת. ע"י "תכנות מחדש" של דפוסי מחשבות, ניתן להשפיע על הרגשות שלנו ולשנות את מידת תשומת הלב שלנו אל מה שחווינו בעבר.

אמונות מגבילות

לכל אדם יש אוסף אמונות שהוא מאמין בהן והן אמת מבחינתו. אך כמה מהאמונות הללו מגבילות אותנו? יש הרבה אמונות שהתרגלנו לא לפקפק בהן ובעצם הן מגבילות את צורת החשיבה שלנו. לדוגמא, אם בילדות אמרו לנו שאנחנו לא מוצלחים ואין לנו כישורים מתאימים להצליח בחיים, זוהי אמונה שמגבילה את הפעולות שלנו. השלב הראשון לשינוי הוא זיהוי האמונות המגבילות שלנו.